Seas Excel T29CF002
Fabric, hexadym magnet system, Nextel coating
Beschikbaarheid: Niet op voorraad
Artikelnummer voorraad referentie: 1381707
Fabrikant: Seas Excel
Exclusief verzenden
The T29CF002, CRESCENDO is an Ultra High End 29mm soft dome tweeter with a
HEXADYM magnet system.
An optimally shaped dome and integrated wide surround manufactured by SEAS
from SONOMEX ensure excellent performance and consistency.
A high efficiency HEXADYM magnet system (US Patent 6020805) based on 6
radially magnetized NdFeB magnet blocks provide efficient ventilation and damping
of cavities behind the dome, surround and voice coil. Moderate magnetic stray fields
represent no problems in AV installations.
A generously underhung voice coil with flexible lead-out wires, ensures low
distortion even with low crossover frequencies.
A 6mm precision machined aluminium front plate with moderate horn loading
ensures linear frequency response and reasonable efficiency.
The central part of the horn is made from chrome plated precision machined brass.
A substantial injection moulded rear chamber made from zinc eliminates unwanted
chamber wall resonances and conducts heat away from the magnet system.
The rear chamber and the front plate are Nextel painted to obtain a durable and attractive
finish.
Als u deze gegevens liever wilt uitprinten of voor offline gebruik, download dan onze PDF
Product Informatie PDF
Specs
Electrical Data
  • Nominal Impedance
  • Zn 6 ohm
  • Voice Coil Resistance
  • Re 4.7 ohm
  • Voice Coil Inductance
  • Le 0.05 mH
    TS Parameters
  • Free Air Resonance
  • Fs 500 Hz
  • Force Factor
  • Bl 3.5 N/A
  • Moving Mass
  • Mms 0.35 g
  • Effective Piston Area
  • Sd 8 cm^2
  • Sensitivity
  • 2.83V/1m 92.5 dB
    Power Handling
  • Long-term Power handling
  • IEC 268-5 90 W
  • Short-term Power handling
  • EC 268-5 200 W
    Voice Coil and Magnet Parameters
  • Voice Coil Diameter
  • 26 mm
  • Voice Coil Height
  • 1.5 mm
  • Height of the Gap
  • 2.5 mm
  • Linear coil Travel (p-p)
  • 1.0 mm
  • Magnetic Gap Flux Density
  • 1.7 T
  • Weight of Magnet
  • 53 g
  • Total Weight
  • 0.66 Kg
    Misc
  • Recommended Frequency Range
  • 2000 -25000 Hz
    Frequency
    Frequency
    Mechanical Dimensions
    Mechanical Dimensions
    HEXADYM magnet system.
    finish.
    Product Informatie PDF
    Specs
    Electrical Data
  • Nominal Impedance
  • Zn 6 ohm
  • Voice Coil Resistance
  • Re 4.7 ohm
  • Voice Coil Inductance
  • Le 0.05 mH
    TS Parameters
  • Free Air Resonance
  • Fs 500 Hz
  • Force Factor
  • Bl 3.5 N/A
  • Moving Mass
  • Mms 0.35 g
  • Effective Piston Area
  • Sd 8 cm^2
  • Sensitivity
  • 2.83V/1m 92.5 dB
    Power Handling
  • Long-term Power handling
  • IEC 268-5 90 W
  • Short-term Power handling
  • EC 268-5 200 W
  • Voice Coil Diameter
  • 26 mm
  • Voice Coil Height
  • 1.5 mm
  • Height of the Gap
  • 2.5 mm
  • Linear coil Travel (p-p)
  • 1.0 mm